Dzienne archiwum: 19 listopada 2017

1. Dzisiaj po Mszy św. o godz. 10.45 spotkanie dla uczniów klas4242636_orig trzecich. Za tydzień, 26 listopada, o tej samej godzinie zapraszam czwartoklasistów, przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu św.
  2. W przyszłą niedzielę w kalendarzu liturgicznym przypada Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela roku kościelnego. Po niej rozpocznie się Adwent.
  3. Zachęcam do zapoznania się z informacją umieszczoną w gablocie na zewnątrz kościoła – w sprawie pomocy finansowej dla chorej dziewczynki z naszej parafii. Jest poważnie chora .Kuracja będzie kosztowała kilkaset tysięcy złotych. Na ogłoszeniu podany jest numer konta bankowego, na które można wpłacać pieniążki. Prosimy także o modlitwę w jej intencji.
  4. Pan organista będzie roznosił opłatek w tym tygodniu wedle następującego porządku : poniedziałek: Małocin, Trzaski; wtorek: Nadratowo, Garkowo Stare i Garkowo Nowe, Miłotki; środa: Mostowo, Krzywki Bośki, Krzywki Piaski; czwartek: Proszkowo, Wola Proszkowska; piątek: Ługi, Kobuszyn, Sławkowo, Kraśnik; sobota: Szreńsk – ulice : Mławska, F.Szreńskiego, Bieżuńska

================================

„Cudowny medalik” św. Katarzyny

Cudowny medalikTo najsłynniejszy medalik świata, przedstawiony przez Matkę Bożą św. Katarzynie Labouré w 1830 roku. Matka Boża zlecając wybicie medalu dałą obietnicę, że „Wszystkie osoby, które go nosić będą na szyi, otrzymają wielkie łaski.

Łaski będą obfite dla tych, którzy nosić go będą z ufnością”. Wybity medalik przedstawia scenę objawioną św. Katarzynie: Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą, stojacą na kuli ziemskiej i zdeptującej węża; w rękach trzymała glob, a wokół niej złoty napis „O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Druga scena (zawata na rewersie medalika) przedstawiała literę „M” z małym krzyżem umieszczonym powyżej, a na dole dwa Serca: Najświętsze Serce Pana Jezusa z koroną cierniową i Matki Najświętszej, przebite mieczem.

Do gorących propagatorów medalika należał św. Maksymilian Maria Kolbe, zamęczony w Oświęcimiu kapłan, założyciel „Rycerstwa Niepokalanej”. Święty ten rozdawał medaliki wierzącym, jak i niewierzącym zalecając wszystkim podobną praktykę: „Jej medalik rozdawać, gdzie się tylko da: i dzieciom, by zawsze go na szyi nosiły i starszym, i młodzieży zwłaszcza, by pod jej opieką miała dosyć sił do odparcia tylu pokus i zasadzek czyhajacych na nią w naszych czasach. A już tym, co do kościoła nie zaglądają, do spowiedzi boja się przyjść, z praktyk religijnych szydzą, z prawd wiary się śmieją, zagrzęźli w błoto moralne albo poza Kościołem w herezji przebywają – o, tym, to już koniecznie medalik Niepokalanej ofiarować i prosić, by zechcieli go nosić, a tym czasem gorąco Niepokalaną błagać o ich nawrócenie. Wielu nawet wtedy radę znajduje, gdy kto nie chce w żaden sposób przyjąć medalika. Ot wszywają go po kryjomu do ubrania i modlą się, a Niepokalana prędzej czy później okazuje, co potrafi… Dużo jest zła na świecie, ale pamiętajmy, że Niepokalana potężniejsza i Ona zetrze głowę węża piekielnego”.

Medalik to sakramentalium, znakiem świętym niosącym skutki duchowe poprzez modlitwę i które „przygotowują do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia” (KKK 1667). Na całym świecie medalik św. Katarzyny zwany jest „cudownym” jako ten, który przyczynił się do wielu nawróceń i uzdrowień oraz stanowi dowód szczególnej opieki Maryi.

============================================

listopad 2017