Wskazania duszpasterskie na Triduum Paschalne i Wielkanoc

  1. Zachęcam do przeczytania Zarządzenia Księdza Biskupa Piotra Libery w sprawie sprawowania czynności liturgicznych w czasie pandemii -> Zarządzenie Księdza Biskupa
  2. W związku z Zarządzeniem, Msze św. i Nabożeństwo w Triduum Paschalne mają być sprawowowane bez udziału wiernych. Spowodowane jest to troską o uniknięcie zakażenia wirusem, gdy jest dużo ludzi w kościele.
  3. Ksiądz Biskup zachęca do oglądania transmisji w telewizji lub internecie. Ja ze swej strony też zapewnię transmisję uroczystości w sieci – zapraszam na moje konto na facebooku. Zapraszam tam również każdego dnia o godz. 20.00, odmawiamy wtedy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
  4. Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o g. 17.00. Liturgia Męki Pańskiej i adoracja Krzyża w Wielki Piątek o godz. 17.00. Natomiast Msza św. Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w tym roku będzie o godz. 20.00 => z tych uroczystości będzie też transmisja live.
  5. W Wielki Czwartek nie urządza się Ciemnicy; Najświętszy Sakrament po Mszy św. zostaje w tabernakulum. Zachęcamy do adoracji, do godz. 20.00. Pamiętajmy, że podczas adoracji może być w kościele maksymalnie 5 osób.
  6. Podczas adoracji Krzyża w Wielki Piątek przyklękamy lub czynimy skłon. Nie całujemy krzyża. Należy zachować należytą odległość między uczestnikami. Adorować pana Jezusa można do godz. 21.00, pamiętając, by w kościele było jednocześnie maksymalnie 5 osób.
  7. W Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów w kościele lub poza nim. Można samemu odmówić modlitwę lub korzystając z pomocy na stronie internetowej Kurii Diecezjalnej Płockiej. ( Niżej, pod ogłoszeniami, zamieściłem modlitwę błogosławieństwa pokarmów). Adorować Pana Jezusa w Wielką Sobotę można od godz. 8.00 do g. 20.00. Pamiętajmy, żeby przychodzić indywidualnie, zachowując limit 5 osób modlących się jednocześnie. Nie będzie adoracji nocnej przy Grobie Pańskim. Wyjątkowo w tym roku nie będą pełnili warty strażacy ani inne grupy zorganizowane. Zachęcam do adoracji indywidualnej. Podczas Wigilii Paschalnej pomija się rozpalenie ogniska. Msza św. rozpoczyna się w kościele. W czasie liturgii pomija się również pokropienie wodą święconą. Nie będzie procesji rezurekcyjnej ani W Wielką Sobotę, ani w Wielkanoc.
  8. Rezurekcja o godz. 6.00 rano. Nie będzie procesji rezurekcyjnej; nie będzie potrzebna asysta procesyjna. Jeżeli proboszcz uzna za stosowne, może wyjść przed kościół i przy bramie udzielić błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata (parafii). Od Wielkanocy, od 12.04,  władze państwowe  zwiększyły limit uczestników liturgii do 50 osób, aż do odwołania.

===========================

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

(Mt 6, 31 ab.32b-33) Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
„Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Wojciecha
w Szreńsku

Adres parafii:
ul. Wikariacka 1
06-550 Szreńsk
Powiat mławski
Woj. Mazowieckie
Dekanat mławski
Tel: 23 653 40 15
e-mail:
parafiaszrensk@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
9:00 ; 10:45 ; 12:15 ; 16:00
Dni powszednie:
7:30 ; 17:00

Kancelaria parafialna:
czynna od wtorku do piątku
od godz. 15.00 do 16.30
(poza pierwszymi piątkami miesiąca)

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Liturgia na dziś

Aniołek

Niech Was pilnują dobre aniołki!

Archiwum