1. Przypominamy rodzicom dzieci klas III-ich, które były ochrzczone poza naszą parafią, matkabozagromniczna_213o konieczności dostarczenia metryk chrztu. Proszę uczynić to jeszcze do ferii.
  2. W najbliższy czwartek będziemy przeżywać Święto Ofiarowania Pańskiego, zwanego inaczej Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Msze św. tego dnia o godz. 9.00, 11.00 i 17.00.
  3. Nabożeństwo pierwszopiątkowe od godz. 15.00. W I sobotę miesiąca różaniec o g. 7.00 rano; w 1 niedzielę miesiąca nabożeństwo po Mszy św. o godz. 10.45.
  4. W najbliższą niedzielę 5 lutego na  Sumie nastąpi przekazanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej mieszkańcom Miączyna Małego i Zarąbek.

Od nazwy świecy pochodzi też nazwa święta – „Matki Bożej Gromnicznej”. Świecy tej przypisuje się moc odpierania gromów. Kiedyś gromnice obowiązkowo wykonywano z wosku pszczelego i po zapaleniu jej dom napełniał się pięknym zapachem. Poświęconą w kościele zapaloną gromnicę starano się zanieść do domu, by od niej rozpalić ogień, który zwiastować miał zgodę i miłość w rodzinie. Gdy warunki nie pozwalały nieść zapalonej gromnicy, zapalano ją dopiero w domu. Z zapaloną świecą obchodzono całe gospodarstwo, aby odstraszyć zło. Poświęcone świece, jako znak Bożej jasności, zapalano w trudnych chwilach: podczas burzy stawiano te świece w oknach, gromnicami zażegnywano klęski gradowe, dymem z nich kreślono znaki krzyża na drzwiach, piecu, oknach i belkach sufitu jako „zapory” przeciw nieszczęściom i złu. Zapalano ją również przy konającym, aby jej światło ogarnęło umierającego w ostatniej ziemskiej chwili, ulżyło w cierpieniu i poprowadziło do wiekuistej światłości. Światło to miało być dla umierającego odbiciem światła doskonałego, jakim jest Chrystus. Gromnice przechowywano w godnym miejscu i używano jej tylko do celów religijnych. Z świętem Matki Bożej Gromnicznej związana jest także legenda opowiadającą o tym, jak Matka Boża odpędza światłem gromnicy stado wilków od siedzib ludzkich. Obraz taki namalował Piotr Stachiewicz. Możemy go dziś spotkać na starych obrazkach lub na świecach. Wśród uśpionej wsi, w zimowej scenerii, w zwiewnej szacie, Matka Boża z narzuconą na głowie i plecach chustą, z gromnicą w ręce odgania sunące po śniegu w stronę ludzkich domów wilki.