Wniebowzięcie

  1. Dzisiaj zapraszam na kolejne nabożeństwo fatimskie o godz. 20.00
  2. W najbliższy wtorek będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Porządek Mszy św. niedzielny. Podczas świątecznych Mszy Świętych poświęcone zostaną bukiety ziół, kwiatów i warzyw.
  3. Za tydzień, 20 sierpnia, podczas niedzielnych Mszy św. będziemy mogli wysłuchać świadectw osób, które wpadły w nałóg picia alkoholu, ale udało im się pokonać uzależnienie i trwać w trzeźwości. Będziemy modlić się w intencji trzeźwości narodu, ale także trzeźwości w naszych rodzinach.
  4. Przypomnę, że dożynki parafialne odbędą się w niedzielę 3 września o godz. 12.15. Prosimy mieszkańców wiosek : Krzywki Bośki, Krzywki Piaski, Mostowo i kolonie o przygotowanie wieńca dożynkowego i reprezentowanie także naszej parafii z tym wieńcem na odpuście w Żurominie.

=========================

Wniebowzięcie NMP

Jest to najważniejsza z uroczystości maryjnych w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość ta, nawiązująca do jednej z chwalebnych tajemnic różańca, ukazuje nam prawdę o ostatnich chwilach z życia Maryi – Matki Jezusa.

Uroczystość ta jest obchodem stałym, przypadającym zawsze 15 sierpnia. Po zaktualizowaniu wersji przykazań kościelnych, jest to święto nakazane – zatem niezależnie od jego umiejscowienia w tygodniu jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii.

O Maryjo czemu biegniesz w niebo?

To tytuł pieśni maryjnej tak żywo nawiązującej do tajemnicy tej uroczystości. Można także zadać pytanie o tej treści: Czemu Maryja została wzięta do nieba? Otóż dokładnie mówi o tym dogmat teologiczny o Wniebowzięciu NMP, który został oficjalnie ogłoszony 1 listopada 1950 przez papieża Piusa XII. Dogmat ten jest częścią konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Jeśli bowiem Maryja została poczęta bez grzechu pierworodnego (mówi o tym dogmat o niepokalanym poczęciu NMP, ogłoszony 8.XII.1854 przez bł. Piusa IX) wyjęta została także spod władzy śmierci. Toteż Maryja nie jak śmiertelni ludzie, lecz jako Wybranica Boża została po swym ziemskim żywocie wzięta do nieba; wolna jest również od kary za grzech – śmierci („Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć” Rz 6, 23).

Wg tradycji i not historycznych, Maryja została wzięta wraz z ciałem i duszą (taki jest bowiem sens wniebowzięcia) do nieba w 15. lat po Wniebowstąpieniu swego syna – Jezusa Chrystusa. W Kościele Uroczystość ta obchodzona jest od ok. V wieku.

Aby uświadomić sobie rangę tej uroczystości, można ja przyrównać do Zmartwychwstania Chrystusa – w kulcie maryjnym jest to najważniejsza uroczystość w ciągu roku; niejako zwieńczenie chwały, jaką oddajemy Maryi.

„Kożdy kwiotek woła – weź mnie dzisiej do kościoła”

Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej – w tym dniu zwyczajowo przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić. Następnie wracając z kościoła bukiet kwiatów zostawia się wśród upraw, by przynosił szczęście i urodzaje na roli, szczególnie przy zbiorach.

===================================

Do przyjaciela : Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prostu obok mnie i bądź moim przyjacielem….

A teraz fajna piosenka 🙂

YouTube Preview Image

===========================

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Wojciecha
w Szreńsku

Adres parafii:
ul. Wikariacka 1
06-550 Szreńsk
Powiat mławski
Woj. Mazowieckie
Dekanat mławski
Tel: 23 653 40 15
e-mail:
parafiaszrensk@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
9:00 ; 10:45 ; 12:15 ; 16:00
Dni powszednie:
7:30 ; 17:00

Kancelaria parafialna:
czynna od wtorku do piątku
od godz. 15.00 do 16.30
(poza pierwszymi piątkami miesiąca)

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Liturgia na dziś

Aniołek

Niech Was pilnują dobre aniołki!

Archiwum