1. Dzisiaj przypada w kalendarzu liturgicznym wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W związku z tym obchodzimy Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 13 maja 1992 r. Módlmy się do Pana Boga, najlepszego Lekarza, w intencji wszystkich chorych.
  2. Rozpoczynamy takżę 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Ciesząc się z 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, musimy jednocześnie zauważać zagrożenia, zwłaszcza te, które prowadzą do utraty wewnętrznej wolności tak wielkiej liczby Polaków uwikłanych w nałogi.
  3. W środę 14 lutego rozpoczyna się Wielki Post. Msze św. tego dnia o godz. 9.00 i 17.00. Pamiętajmy o poście ścisłym, który jest związany ze świętowaniem Środy Popielcowej.
  4. Zapraszam na Gorzkie Żale, które będą zawsze na Mszy św. o g. 10.45 oraz Drogę Krzyżową – w każdy piątek o g. 16.00. Pmiętajmy, że Mszy św. zapisane w piątki Wielkiego Postu na godzinę 17.00, będą odprawione bezpośrednio po zakończeniu Drogi Krzyżowej.
  5. W najbliższą sobotę 17 lutego o godz. 11.00 będą dokonywane pomiary dzieci klas III w celu uszycia strojów komunijnych. Spotkanie w zakrystii kościoła.
  6. Proszę, by dzieci zapisane na czerwcową wycieczkę w Bieszczady potwierdziły swój udział w wyjeździe wpłatą zaliczki.

O chodzeniu do kościoła….

  Katechizm Kościoła Katolickiego: 27332675_1762930087060341_6160207726829401366_n"Eucharystia niedzielna uzasadnia i potwierdza całe działanie chrześcijańskie. Dlatego wierni są zobowiązani do uczestniczenia w Eucharystii w dni nakazane, chyba że są usprawiedliwieni dla ważnego powodu (np. choroba, pielęgnacja niemowląt) lub też otrzymali dyspensę od ich własnego pasterza. Ci, którzy dobrowolnie zaniedbują ten obowiązek, popełniają grzech ciężki" (nr 2181)Jeżeli w sposób świadomy i dobrowolny opuszcza się Mszę św. niedzielną, wówczas stanowi to wykroczenie przeciw trzeciemu przykazaniu Dekalogu oraz pierwszemu przykazaniu kościelnemu i z tego trzeba się wyspowiadać przed ponownym przyjęciem Komunii św. Gdyby ktoś nie mógł uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej, np. z racji opieki nad starszą osobą, czy też wykonywania obowiązków zawodowych, zaleca się udział we Mszy św. w dni powszednie tygodnia.

  Czyżby więc opuszczanie Eucharystii było grzechem gorszym niż wszystkie inne? Nie, chodzi o coś innego. Mianowicie o to, że lekceważenie Eucharystii można porównać do lekceważenia przyjęcia jedynego leku, który może uzdrowić naszą chorobę, a tą chorobą są nasze grzechy. To w Eucharystii w sposób sakramentalny dokonuje się ofiara za nasze grzechy, dokonuje się nasze zbawienie. Ono jest najważniejszym celem naszego życia, wobec którego znaczenie innych blednie. Dlatego ceńmy sobie bardzo „wspólne spotkanie” – Eucharystię, która jest sakramentem naszego zbawienia, aby słowa Hbr 2, 3 nie odnosiły się do nas: „Jakże my unikniemy kary, jeśli nie będziemy się troszczyć o tak wielkie zbawienie?” Przy okazji chcę powiedzieć jeszcze o opuszczaniu Mszy św. niedobrowolnym, np. z powodu choroby. Jest wielu ludzi pobożnych, którzy całe życie regularnie uczestniczyli we Mszy św. niedzielnej i w święta nakazane. I kiedy przychodzi starość lub choroba, i nie mogą iść do kościoła, czują się z tym bardzo źle, uważają to za grzech i jako grzech wyznają na spowiedzi. Otóż oczywiście taka niezawiniona nieobecność na Mszy św. nie jest grzechem. Pan Bóg nie wymaga rzeczy niemożliwych. I kiedy ktoś jest chory, albo z powodu śniegu lub lodu na drodze nie może się dostać do kościoła, pomimo tego, że bardzo tego chce – nie grzeszy. Tylko nieobecność z lenistwa i lekceważenia jest grzechem. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć fizycznie we Mszy św., może ją wysłuchać w radio lub telewizji, lub choćby odczytać i rozważać słowo Boże danej Mszy św., pomodlić się i duchowo łączyć się ze zgromadzeniem zebranym w najbliższym kościele, ofiarowanie swojego cierpienia, duchowa Komunia św. Z pewnością taki duchowy udział we Mszy św., nawet bez fizycznej obecności w kościele, będzie miły w oczach Pana Boga. Jeśli Bogu oddajemy to wszystko, co możemy, nawet jeśli jest czymś bardzo małym, będzie cenne w Jego oczach.

=================

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Wojciecha
w Szreńsku

Adres parafii:
ul. Wikariacka 1
06-550 Szreńsk
Powiat mławski
Woj. Mazowieckie
Dekanat mławski
Tel: 23 653 40 15
e-mail:
parafiaszrensk@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
9:00 ; 10:45 ; 12:15 ; 16:00
Dni powszednie:
7:30 ; 17:00

Kancelaria parafialna:
czynna od wtorku do piątku
od godz. 15.00 do 16.30
(poza pierwszymi piątkami miesiąca)

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Liturgia na dziś

Aniołek

Niech Was pilnują dobre aniołki!

Archiwum