1. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które pomogły przygotować Drogę Krzyżową ulicami Szreńska : policji, druhom strażakom, chórowi kościelnemu, ministrantom, osobom  niosącym krzyż i czytającym rozważania poszczególnych stacji.
  2. Z łaciny „triduum” znaczy trzy dni, odnosząc się do czwartku, piątku i niedzieli, w których to dniach dokonała się Pascha Jezusa Chrystusa. Triduum Paschalne zatem, to trzy dni świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, poprzez które dokonało się pascha, czyli dzieło zbawienia.
  3. Obraz MB Częstochowskiej mieszkańcy Liberadza będą mogli odebrać w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – pierwszą niedzielę po Wielkanocy, na Sumie. Zapraszam także na tę Msze św. mieszkańców Bońkowa Podleśnego.
  4. Triduum Paschalne :  Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 17.00; tuż po Mszy św. odbędzie się  Nabożeństwo Fatimskie; Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej – także o g. 17.00; w Wielką Sobotę – Msza św. Wigilii Paschalnej – o g. 17.00; na Mszę św. w Wielką Sobotę przynosimy świece.
  5. Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do godz. 15.00, co pół godziny.
  6. Zapraszam do czuwania przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę :

godz. 9.30 – 10.00 – dzieci ze SP w Proszkowie; g. 10.00-10.30 – dzieci ze SP w Miączynie; g. 10.30- 11.00 – dzieci ze SP w Szreńsku. Dzieci przybywają z paniami katechetkami.

godz. 13.30 – 15.00 – Kościół Domowy; g. 15.00 -16.00 – ksiądz wikariusz z młodzieżą; g.16.00-17.00 – członkowie kół różańcowych

   czuwanie poszczególnych wiosek

g.20.00-21.00 – Miączyn Duży, Miączyn Mały; g.21.00 -22.00 – Liberadz, Rochnia; g.22.00-23.00 – Krzywki Bośki, Krzywki Piaski, Miłotki; g.23.00-24.00 -Garkowo Sstare, Garkowo Nowe; 24.00-1.00 – Bońkowo Podleśne, Sławkowo; g. 1.00-2.00 – Ługi, Kobuszyn, Nadratowo; g.2.00-3.00 – Kunki,, Ostrów, Proszkowo, Wola Proszkowska; g. 3.00-4.00 – Mostowo, Złotowo, Pączkowo; g. 4.00-5.00 – Przychów, Szreńsk; g. 5.00-6.00 -Małocin, Trzaski

6. Rezurekcja o g. 6.00. Zapraszam na procesję rezurekcyjną orkiestrę, staraż pożarną, służbę litrugiczną, asystę procesyjną, dzieci sypiące kwiatki.

—————————–

Kochani, przyszła już wiosna…  A wiosna to kwiaty 🙂 A jeśli kwiaty, to tulipany 😉

Jeśli masz wrażliwe serce.. Jeśli masz w ogóle serce 😉 , podziwiajTO i TO

Kwiaty ubogacą Twoje serce, kwiatami uraduj serce drugiego człowieka..

Posłuchaj także pięknej muzyki... O, TUTAJ

——————————

Liturgia Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne rozpoczyna wieczorna liturgia Wielkiego Czwartku, ktόra mόwi o ustanowieniu Najświętszego Sakramentu Eucharystii, jako znaku Bożej miłości. Zarόwno czytania jak i obrzędy tego dnia podkreślają służebną postawę Chrystusa, ktόry przepasuje się prześcieradłem i myje uczniom nogi, każąc im w tym naśladować siebie. W relacji trzech Ewangelistόw  to była właśnie żydowska uczta paschalna, ktόrą Jezus spożył ze swymi uczniami w przeddzień swej męki. Podczas niej ustanowił swόj wieczny testament: Najświętszy Sakrament swej obecności: Eucharystię.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku liturgicznym, w ktόrym nie celebruje się Mszy Świętej, jako że tego dnia Jezus – Baranek Paschalny – umierał na krzyżu za nasze grzechy, po czym został złożony w grobie. Te wydarzenia są też celebrowane podczas liturgii. Bardzo skromna oprawa, obnażony ołtarz oraz kolor czerwony szat liturgicznych mają podkreślać jego pełen powagi i zadumy charakter. Po Modlitwie Powszechnej, jest czytana Męka Pańska i adorowany Krzyż, na ktόrym umierał nasz Zbawiciel. Po czym następuje już tylko rozdanie Komunii Świętej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu okrytego welonem do specjalnego zaciemnionego miejsca w Kościele, zwanego ciemnicą, na znak złożenia Jezusa do grobu.

W Wielką Sobotę Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę i Śmierć Chrystusa, a także Jego zstąpienie do otchłani. W otchłani, jak nam każe wierzyć Kościόł zgodnie z tradycją, Jezus ogłasza wieść o pokonaniu śmierci wszystkim zmarłym przed wiekami. W atmosferze zadumy, modlitwy i postu Kościόł oczekuje w ten sposόb na Zmartwychwstanie Chrystusa celebrowane podczas liturgii Wigilii Wielkiej Nocy, ktόra następuje po zapadnięciu zmierzchu.

Liturgia Zmartwychwstania Pańskiego
Wigilia Paschalna jest długim oczekiwaniem na Zmartwychwstanie Chrystusa. Towarzyszy jej:

-liturgia światła, ktόra wyraża czuwanie wiernych na modlitwie w oczekiwaniu na zbawcze wydarzenia;

-czytanie licznych  długich fragmentόw Pisma Świętego, głόwnie ze Starego Testamentu oraz jedno z Nowego testamentu, wraz ze śpiewaniem Psalmόw, ktόre mają za zadanie wprowadzić w atmosferę potężnego działania Bożego w historii ludzkości. wreszcie uroczyste Alleluja i Ewangelia zapowiada długo oczekiwane Zmartwychwstanie Chrystusa; po niej następuje:

-liturgia odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych (lub udzielania chrztu i innych sakramentόw, kiedy są kandydaci) na znak potwierdzenia przez uczestnikόw przyjętego planu Bożego; całość kończy:

-liturgia eucharystyczna, która wieńczy dzieło zbawienia Jezusa Chrystusa.

Ponieważ całość wydarzeń paschalnych dokonuje się podczas tej liturgii Wielkiej Nocy, Kościόł poleca, by zaraz po jej zakończeniu odbyła się uroczysta Procesja Rezurekcyjna (z łac. resurrectus – zmartwychwstały), mająca za zadanie obwieścić światu fakt zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Mocna jeszcze tradycja przedsoborowa stawia tę procesję na początku celebracji Zmartwychwstania Pańskiego w niedzielny poranek wielkanocny. Jednak niedzielna celebracja jest już praktycznie tylko ciągłą kontynuacją obwieszczania przez Kościόł dzieła zmartwychwstania Chrystusa, Jego zwycięstwa nad śmiercią i grzechem, ktόre dokonało się poprzedniej nocy.

YouTube Preview Image

==========================

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witamy!

Witamy na stronie
Parafii św. Wojciecha
w Szreńsku

Adres parafii:
ul. Wikariacka 1
06-550 Szreńsk
Powiat mławski
Woj. Mazowieckie
Dekanat mławski
Tel: 23 653 40 15
e-mail:
parafiaszrensk@yahoo.com

Porządek mszy św.:
Niedziele i święta:
9:00 ; 10:45 ; 12:15 ; 16:00
Dni powszednie:
7:30 ; 17:00

Kancelaria parafialna:
czynna od wtorku do piątku
od godz. 15.00 do 16.30
(poza pierwszymi piątkami miesiąca)

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Liturgia na dziś

Aniołek

Niech Was pilnują dobre aniołki!

Archiwum